آشنایی با نرم افزار Node_RED

Node-RED یک محیط گرافیکی ساده و حرفه ای با رابط کاربری قوی را در اختیار کاربر قرار میدهد. Node-RED از Node.js توسعه یافته و بیس زبان برنامه نویسی آن Javascript می‌باشد. برنامه نویسی در سیک Node-RED به اصطلاح Even-Driven نیز گفته می‌شود. در برنامه نویسی even-driven به برنامه نویسی گفته می‌شود که جریان برنامه توسط رفتار کاربر، خروجی سنسورها و یا دریافت پیام از دیگر برنامه ها تعیین می‌گردد. به عنوان مثال تعریف یک Event در طول برنامه جهت اجرای یک یا چند خط کد، میتواند تعریف عامیانه و ساده ای از این سبک برنامه نویسی باشد. زبان برنامه نویسی Javascript از سبک برنامه نویسی شی گرا Event-driven پشتیبانی می‌کند. این امر این امکان را قرار میدهد تا بتوان Node-RED را در لبه شبکه با سخت افزارهای کم مصرف مانند رزبری پای Raspberry Pi و یا سرویس های Cloud اجرا کرد. در حال حاضر بیش از ۲۲۵۰۰۰ هزار ماژول در Node-RED قابل دسترسی است و امکان افزایش آن وجود دارد. در Node-RED امکان ساخت فلوهای محتلف وجود دارد که با Json ذخیره شده و قابلیت ارسال دیتا از طریق Json وجود دارد. یک فلو آنلاین به شما این امکان را میدهد تا بتوانید فلو خود را با دنیای اطلاعات به اشتراک بگذراید. در حالت کلی نود رد Node-RED بر روی سه حالت زیر قابل اجرا و پیاده سازی است:

  • Run Locally
  • on a Device
  • in the cloud

راه اندازی Node-RED

برای شروع، برد رزبری پای Raspberry Pi را روشن کنید. حال از منو رزبری پای، گزینه اول یعنی Programming را انتخاب نمایید. سپس در منو باز شده پنجمین گزینه یعنی Node-RED را انتخاب نمایید. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید پنجره Node-RED برای شما باز می‌شود. در خط اول IP برای ورود به نرم افزار نمایش داده می‎شود. حال وارد محیط نرم افزار Node-RED شوید.


چه کسانی از Node-RED استفاده می‌کنند؟


با رشد و توسعه Node-RED در حال حاضر کمپانی های به نامی از این ابزار قدرتمند استفاده می‌کنند:

  • sence tecnic
  • AGILIT-E
  • Go-IOT
  • Spirit
  • Multitech
  • opto22
  • iaconnects

اجرای Node-RED بر روی رزبری پای


با توجه به اینکه رزبری پای Raspberry Pi یک کامپیوتر بسیار قدرتمند و کم مصرف با قابلیت های منحصر به فرد می‌باشد، در بین کاربران بسیار طرفدار دارد. با نصب سیستم عامل های مانند لینوکس، رزبین دسترسی به ابزار گرافیکی Node-RED را خواهید داشت. سیستم عامل رزبین در بین کاربران عادی محبوب و رابط کاربری آن بسیار ساده است و از اینرو در محیط رزبین محیط گرافیکی Node-RED را بررسی خواهیم کرد. در منو رزبین Raspbian در قسمت Programming، ابزار Node-RED قرار گرفته شده است. با کلیک بر روی آن پنچره زیر باز می‌گردد.

در خط اول یک آدرس URL جهت دسترسی به Node-RED برای شما نمایش داده می‌شود. پورت URL برابر با ۱۸۸۰ می‌باشد که جهت اجرای برنامه بر روی مرورگر بایستی URL را وارد نمایید.

با فعال شدن Node-RED محیط گرافیکی نمایش داده شده و آماده اجرا خواهد بود.

nodered.digispark 1024x456 1 300x134 - آشنایی با نرم افزار Node_RED

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.