دستگاه تست سرعت ماشین

سلام در این جلسه قصد داریم یه دستگاه خفن تست سرعت بسازیم اونم فقط با دوتا ماژول مادون قرمز و یه برد NodeMCU !!!

اصلا این دستگاه تست سرعت چطور عمل میکنه ؟

عملکرد دستگاهی که میخوایم بسازیم اینطوریه که وقتی مادون قرمز اول حرکت رو حس کرد شروع به شمردن زمان و سرعت میکنه و وقتی مادون قرمز دوم حرکت رو تست کرد حرکت متوقف بشه و سرعت محاسبه و توی سریال مانیتور نمایش داده بشه.

به نظر شما بجای مادون قرمز دیگ از چی میتونیم استفاده کنیم ؟

میشه از سنسور لیزر خطی یا دکمه استفاده کرد فرض کنین دو تا سرعت گیر با فاصله ۱۰۰ متری کنار هم هستن زیر هر سرعت گیر یه سوییچ یا دکمه هستش که وقتی ماشین از سرعت گیر رد میشه خروجی یک دیجیتال میده به اصطلاح سوییچ کلیک میشه سرعت گیر دوم هم همینطور .

کاربرد این پروژه زیاده داخل این پروژه قراره در مورد تابع زمان و تایمر یه چیزایی یادبگیریم تا بتونیم ایده هامون رو توی این مبحث پیاده سازی کنیم.

سرعت چیه ؟ اینرو برای کسایی میگم که نمیدونن سرعت دقیقا چیه و یا میخوان اطلاعات بیشتری در مورد سرعت داشته باشن.

سرعت چیه ؟

 

1 300x200 - دستگاه تست سرعت ماشین

سرعت (به انگلیسیVelocity) در علم سینماتیک به مفهوم بزرگی سرعت برداری یک جسم گفته می‌شود. سرعت یک کمیت برداری است و واحد آن در SI متر بر ثانیه می‌باشد. سرعت متوسط به تغییرات مکان متحرک نسبت به زمان طی شده می‌گویند. سرعت لحظه‌ای نیز به صورت حد سرعت در صورتی که بازه زمانی به صفر میل کند، یا به عبارت دیگر سرعتی که متحرک در هر لحظه دارد، تعریف می‌گردد.

نسبت تغییر مکان به زمان این تغییرات را گویند. تعریف سرعت متوسّط:نسبت کلّ جابجائی به زمان این جابجائی را سرعت متوسّط گویند. نکته:از تعریف دیفرانسیلی سرعت نمی‌شود به محاسبهٔ سرعت متوسّط پرداخت.

 

حرکت با سرعت ثابت

 

حرکت با سرعت ثابت یا اصطلاحاً حرکت بدون شتاب، به حرکتی گفته می‌شود که در آن جسم، روی خط راست و بااندازهٔ شتاب صفر حرکت می‌کند. یعنی نرخ تغییرات سرعت آن، صفر است. در این حالت، نمودار سرعت زمان به صورت خطی به موازات محور t خواهد بود (شیب خط برابر اندازهٔ شتاب است).

معادلهٔ سرعت زمان

 

معادلهٔ سرعت زمان معادله‌ای است که متغیرهای آن v و t می‌باشند و همان معادلهٔ نموداری است که در نمودار سرعت-زمان رسم می‌شود و بیانگر سرعت لحظه‌ای جسم در هر لحظه است. فرم کلی معادله سرعت زمان برای حرکت با شتاب ثابت روی خط راست به صورت زیر است: v=at+v۰ که در آن،a برابر شتاب جسم در لحظهٔ t, t زمان و v۰ برابر سرعت اولیهٔ جسم است.

سرعت متوسط

 

در فیزیک و مکانیک، سرعت متوسط (به انگلیسیAverage velocity) عبارت است از مقدار جابجایی طی شده در واحد زمان و واحد آن در سیستم SI متر بر ثانیه است.

 

لوازم مورد نیاز :

 

  • برد  NodeMCU
  • ماژول مادون قرمز
  • سیم جامپر نری به مادگی ۶ عدد
  • برد بورد

 

شماتیک و اتصالات :

 

با لوگو e1609227703325 300x193 - دستگاه تست سرعت ماشین

 

  • پایه VCC هر دو عدد ماژول مادون قرمز = پایه ۳.۳v برد NodeMCU
  • پایه GND هر دو عدد ماژول مادون قرمز = پایه GND برد NodeMCU
  • پایه خروجی دیجیتال ماژول مادون قرمز اول = پایه D0 برد NodeMCU
  • پایه خروجی دیجیتال ماژول مادون قرمز دوم = پایه D1 برد NodeMCU

 

کد نویسی نرم افزار Arduino :

 

بعد از اینکه کد رو آپلود کردین وارد قسمت سریال مانیتور بشید هروقت مادون قرمز اول احساس حرکت کرد سرعت سنج استارت میشه و شروع به محاسبه میکنه و هروقت مادون قرمز دوم احساس حرکت کرد یا فعال شد سرعت سنج متوقف میشه و میزان سرعت محاسبه شده رو براتون نمایش میده .

 

 

فایل چاپ برد :

 

speed test pcb

فایل برعکس مدار برای چاپ با حرارت :

 

speed test pcb mirror

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.