اسکرچ و شروع کار با آن

چرا برنامه نویسی( اسکرچ )

- اسکرچ و شروع کار با آن

حل مساله

برنامه نویسی به‌طور چشم‌گیری قدرت حل مساله‌های مختلف در زندگی حال و آینده را در کودکان و نوجوانان افزایش می‌دهد.

رشد استعدادها و خلاقیترشد استعدادها و خلاقیت

برنامه نویسی به دلیل دادن امکان ساخت تصورات و ایده‌ها، منجر به رشد استعدادها و خلاقیت کودکان و نوجوانان می‌شود.

- اسکرچ و شروع کار با آن

خود شکوفایی

خودشکوفایی از نگاه روانشناسان مهم ترین و والاترین نیاز انسانی می باشد که کودکان در جریان برنامه نویسی به آن دست می یابند.

همه چیز در مورد اسکرچ و اسکرچ جی آر

از میان زبانهای برنامه نویسی برای کودکان و نوجوانان اسکرچ از محبوبیت بیشتری برخوردار است. اسکرچ یک زبان برنامه نویسی تصویری است که توسط یک تیم در دانشگاهMIT  (ام ای تی) آمریکا طراحی شد و نسخه ی اولیه آن در سال ۲۰۰۷ به صورت رایگان در اختیار همه قرار گرفت. در این زبان برنامه نویسی تصویری نیاز به حفظ کردن هیچ یک از کدها نیست و کدها به صورت آماده در بلاک های گوناگون دسته بندی شده اند. اسکرچ ویژه ی کودکان و نوجوانان ۸ تا ۱۶ سال می باشد، این زبان همچنین برای افرادی که با هیچیک از زبانهای برنامه نویسی آشنایی دارند و تازه به دنیای برنامه نویسی وارد شده اند مفید می باشد. در اسکرچ کودکان و نوجوانان می توانند انواع بازی، انیمیشن، داستان مصور، بازی های ریاضی، موسیقی و … بسازند و با استفاده از بازی سازی، مفاهیم اصلی برنامه نویسی را بیاموزند.

نکته ی جالب توجه اینجاست که در این زبان نیاز به نوشتن حتی یک خط کد نیست. کدها به صورت اماده مانند تکه های پازل با رنگ های متفاوت و دسته بندی های متفاوت وجود دارند و کاربران برای برنامه نویسی کافیست کدها را به هم متصل کنند و نتیجه برنامه خود را ببینند. زبان اسکرچ در حال حاضر به بیش از ۵۰ زبان زنده ی دنیا ترجمه شده که زبان فارسی یکی از آنهاست. وب سایت رسمی اسکرچ در حال حاضر حدود ۴۰  میلیون عضو دارد که اعضا ء آن روزانه پروژه های خود را با افراد دیگر به اشتراک می گذارند. کودکان و نوجوانان می توانند با استفاده از اسکرچ به دنیای واقعی هم متصل شوند وبازیها و برنامه های خود را توسط سخت افزارهای گوناگون کنترل کنند..اسکرچ به سخت افزارهای زیادی از جمله پیکو برد، لگو، جوی استیک و … متصل می شود و تعداد این سخت افزارها در حال گسترش است.

Scratch 

 

Scratch Jr 

کار با اسکرچ

دلیل نامگذاری جالب این برنامه به اسکرچ چیست؟

حدود دو سال و نیم پیش بود که جلسه‌ی اول کلاس زبان برنامه نویسی اسکرچ، یکی از دانش آموزانم از من پرسید: خانم برای چی اسم زبان اسکرچ، اسکرچه؟ از اونجایی که کلاس آزمایشی بود و من در اون زمان قطعا به اندازه‌ی الآن اطلاعات نداشتم گفتم: جستجو میکنم و جلسه‌ی بعد بهت خبر میدم. بریم سر اصل مطلب که چرا اسم زبان اسکرچ رو گذاشتن اسکرچ؟ اصل کلمه‌ی اسکرچ به معنای خراش دادن هست. مطمئنا تا بحال نام دی جی را شنیده اید. دستگاه های دی جی شامل دو عدد پخش کننده و یک میکسر هستند.

برخی از مدلهای دستگاه دی جی از صفحات وینیل برای پخش استفاده میکنند. حالا برخی از دی جی ها با حرکت دادن وینیل به جلو و عقب و دستکاری روی میکسر صداهای جالبی تولید می کنند که به این تکنیک خراش دادن یا همان اسکرچ گفته می شود. از آنجایی که در زبان اسکرچ، کدها به صورت بلاک های مختلف در دسته بندی های گوناگون قابل دسترس هستند و ما میتوانیم آنها را ترکیب کرده و برنامه‌ها ی جذاب و جدیدی بسازیم، کار ما شبیه یک دی جی ست که با تکنیک خراش دادن صداهای جالبی را به همراه آهنگ تولید می کند. به همین دلیل سازندگان این برنامه با الهام گرفتن از تکنیک خراش دادن و خلق چیزهای نو و تازه این زبان برنامه نویسی را اسکرچ نامگذاری کردند.

 
کار با اسکرچ

اسکرچ جی آر (جونیور) راهی برای برنامه نویس شدن کودکان ۵-۷ ساله

خردسالان هم می توانند با اسکرچ جی آر (جونیور) برنامه نویس شوند. اسکرچ جی آر یا همان اسکرچ جونیور  یک زبان برنامه نویسی تصویری برای کودکان ۵ تا ۷ ساله است. کودکان  می توانند با استفاده از اسکرچ جی آر انیمیشن، داستان و بازی خلاقانه بسازند. کار با اسکرچ جی آر به صورتی است که نیاز به سواد خواندن ندارد و کدها به شکل پازل و به صورت نمادهای مختلف در برنامه وجود دارند. با استفاده از اسکرچ جی آر کودکان یاد میگیرند چطور خلاقانه و منظم فکر کنند. اسکرچ جی آر به صورت اپلیکیشن موبایل در سال ۲۰۱۴ برای آی او اس و در سال ۲۰۱۵ برای اندروید منتشر شد. هم چنین یک نسخه از اسکرچ جی آر با همکاری pbs kids در سال ۲۰۱۵ منتشر شد. خردسالان هم می توانند با اسکرچ جی آر (جونیور) برنامه نویس شوند. اسکرچ جی آر یا همان اسکرچ جونیور  یک زبان برنامه نویسی تصویری برای کودکان ۵ تا ۷ ساله است. کودکان  می توانند با استفاده از اسکرچ جی آر انیمیشن، داستان و بازی خلاقانه بسازند.

کار با اسکرچ

تفاوت اسکرچ ورژن ۳ با ورژن های قدیمی

اسکرچ ۳ در تاریخ ۱۲ دی ماه ۹۷ به صورت رسمی منتشر شد. اسکرچ ۳ شامل ده ها شکلک جدید، یک ویرایشگر کاملا جدید صوتی و  بلوکهای برنامه نویسی جدید است. با اسکرچ ورژن ۳ می توان برنامه ها را در لپ تاپ، تبلت و کامپیوتر خود طراحی کرد و به اجرا در آورد. ۱– بلاک ها اضافه شدن افکتهای جدید صوتی در بخش صدا عملگرها جدید برای بهتر کار کردن با متن بلاک قلم جدید با امکان تغییر شفافیت اشکال کشیده شده بلاک سر خوردن جدید برای راحت تر جابه جا کردن اشکال در اسکرچ

۲-رابط کاربری رابط کاربری در اسکرچ نسخه ۳ کاملا با اسکرچ نسخه ۲ تفاوت دارد. در نسخه جدید اسکرچ تغیراتی در رابط کاربری مشاهده می شود از جمله: امکان اسکرول کردن بلاکها در یک لیست و دسترسی راحت تر به آنها روش جدید برای اضافه کردن شکلک و پشت صحنه قرار گرفتن استیج (پشت صحنه) در سمت راست امکان انتخاب ورودی به شکل کاملا بصری در برخی از بلاکها مانند تغییر جهت انتخاب هر نوع رنگ در بلاک انتخاب رنگ انتقال بلاک های قلم و موزیک در بخش افزونه ها اضافه شدن اشکال و پشت صحنه های جدید به کتابخانه اسکرچ امکان تغییر اجزای تمام اشکال در بخش طراحی

هم چنین امکان ترجمه کردن زبانها به یکدیگر در بخش گفتگو، آموزش کاملتر و بهتر نحوه ی کار با نرم افزار در بخش help، رابط کاربری ساده و جذاب  و بسیاری از امکانات دیگر ویژگی هایی است که اسکرچ نسخه ی ۳ در مقایسه با نسخه ی قبلی  یعنی اسکرچ ۲ دارد. هم اکنون اسکرچ ۳ به زبان فارسی منتشر شده است که شما میتوانید در سایت ما به نشانی www.4adateam.com  جدیدترین نسخه ی اسکرچ را دانلود و نصب کنید. .

 
کار با اسکرچ

تفاوت اسکرچ جی آر با اسکرچ

اسکرچ جی آر  scratchJr یک زبان برنامه نویسی مقدماتی است که توسط آن کودکان بین ۵ تا ۷ سال می‌توانند، بازی‌ها و داستان‌های ذهنی خودشان را بسازند. اولین نسخه این موبایل اپلیکیشن در سال ۲۰۱۴ توسظ دانشگاه Tufts و با اعتباری از National Science Foundation به بازار گوشی‌های ipad ارائه شد. اکنون هر دو نسخه Android  و iPad برای این اپلیکیشن موجود است در انتهای این مقاله لینک دانلود قرار داده شده است. کودکان با چسباندن بلاک های گرافیکی برنامه نویسی در اسکرچ جی آر می‌توانند کارهای زیر را روی کاراکترهای صفحه اعمال کنند: حرکت دادن پریدن رقصاندن آواز خواندن همچنین کودکان می‌توانند کاراکترهای موجود را از لحاظ ظاهری تغییر دهند ( مثلا اندازه، رنگ و .. را مطابق سلیقه خودشان تغییر دهند.) در بازی ها و برنامه هایی که طراحی می‌کنند حتی می‌توانند تصویر خودشان را نیز در صفحه وارد کنند و یا موسیقی و صحبتی را به آن بازی و یا داستان اضافه نمایند. در واقع با استفاده از این بلاک ها به کاراکترها زندگی می‌بخشند. تفاوت اصلی و بارز در این دو برنامه رنج سنی کاربران آن‌ها است.

اسکرچ جی آر متناسب ۵ تا ۷ سال است و اسکرچ برای ۸ سال به بالا طراحی شده است. در واقع تیم قوی و بزرگی از دانشگاه MIT دور هم جمع شدند و این اپلیکیشن را با توجه به ویژگی های احساسی، شناختی، دانشی و اجتماعی کودکان در این سن طراحی نمودند. رابط کاربری اسکرچ جی آر بسیار ساده تر از اسکرچ می باشد. هم تعداد دسته بندی کدها و هم تعداد کدهای موجود در هر بخش کمتر از کدهای اسکرچ می باشد و فقط کدهای ساده و مقدماتی آن در اسکرچ جی آر حفظ شده است. در اسکرچ از بلاک های متنوع زیادتری در ساخت و طراحی بازی و داستان استفاده می‌شود. همانطور که مشخص است در اسکرچ به دلیل اینکه سن بالاتری از این اپلیکیشن استفاده می‌کنند قادر به اضافه نمودن تابع و متغیرها و مفاهیم دیگر موجود در علوم کامپیوتر و برنامه نویسی هستند. اسکرچ نسخه قابل اطمینانی برای استفاده بر روی تبلت ها ندارد و بیشتر بر روی سیستم عامل‌های ویندوز و مک قابل اجرا و استفاده است ولی اسکرچ جی آر نسخه اندروید و ios را پشتیبانی می‌کند.

رابط کاربری اسکرچ جی آر در اسکرچ جی آر کودکان برای شکلکهایی به نام اسپرایت (sprite) کد نویسی می کنند. اسکرچ جی آر دارای کتابخانه ای گسترده از اشکال مختلف می باشد که کودکان می توانند آنها را ویرایش و بازسازی کنند. هر کدام از کدها مانند قطعه های پازل در دسته بندی های مختلف قرار دارد و با چسباندن آنها کنار یکدیگر می توان یک بازی، انیمیشن و داستان ساخت کدها به صورت شکلها و نمادهای مختلف هستند و کودکان می توانند بدون آنکه سواد خواندن داشته باشند از اسکرچ جی آر استفاده کنند. علاوه بر نوشتن برنامه برای شخصیت های بازی و داستان کودکان می توانند پس زمینه های مختلفی را به برنامه اضافه کنند.

 

کار با اسکرچ

شروع کار با اسکرچ

بر روی گزینه Events در سمت چپ کلیک کن و دستور when “flag” clicked را بردار و در فضای خالی وسط بگذار: بر روی گزینه Motion در سمت چپ کلیک کن و دستور move 10 steps را بردار و زیر دستور قبل بگذار: بر روی گزینه Sound در سمت چپ کلیک کن و دستور play sound Meow until done را بردار و زیر دستور قبل بگذار: حالا دکمه پرچم سبز که بالای گربه هست را کلیک کن و برنامه اجرا می‌شود.

 
کار با اسکرچ

شروع کار با اسکرچ جی آر

در اسکرچ جی آر شما می‌توانید با استفاده از هر وسیله ای مانند موبایل، تبلت و رایانه از اسکرچ استفاده کنید و برنامه ها و بازی های خود را بسازید.برای استفاده از اسکرچ جی آر در رایانه می توانید با استفاده از شبیه ساز موبایل کدنویسی را انجام دهید.اما برای استفاده از اسکرچ با موبایل یا تبلت می توانید اسکرچ جی آر را دانلود و از آن استفاده کنید و به صورت آفلاین پروژه های مورد نظر خود را برنامه نویسی و ذخیره نمایید.

 

رامین دانش پژوه

رامین دانش پژوه بنیانگذار آکادمی دانش پژوهان آتی و سرپرست مدرسین اینترنت اشیا و هوشمندسازی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.