نرم افزار کاهش حجم فیلم و عکس

دانش آموزان و علاقمندان عزیز،

یکی از بزرگترین مشکلات دنیای ویدیو حجم زیاد ویدیوها است. فرض کنید یک پروژه ویدیویی را به اتمام رسانیده اید، حجم این ویدیو به ۳ گیگابایت رسیده و حالا میخواهید در یوتیوب آپلود کنید، میخواهید ویدیو را در تلگرام ارسال کنید، میخواهید ویدیو را در اینستاگرام آپلود کنید، اصلا قصد دارید ویدیو را در IGTV اینستاگرام قرار دهید، یا شاید میخواهید پروژه را روی فلش به کسی تحویل بدهید.

برنامه Handbrake یکی از بهترین برنامه ها برای فشرده سازی فایل های ویدیوی بدون افت محسوس کیفیت است. در این برنامه می توانید پروفایل های مختلفی را برای انواع کیفیت های مختلف تعریف کرده و هر زمان که نیاز به فشرده کردن فایلی داشتید، با انتخاب پروفایل دلخواه و مناسب می توانید روند کار فشرده سازی را بسیار سریع تر کنید. اگر تا به حال از Handbrake استفاده نکرده اید و یا با تنظیمات مختلف آن آشنایی کاملی ندارید، در ادامه با دیجی رو همراه باشید تا روش کار با این برنامه را مرور کنیم.

 

مرحله اول: نصب برنامه Handbrake

واضح است که قبل از شروع، باید برنامه Handbrake را بر روی سیستم خود نصب کنید. با توجه به نسخه ویندوز خود که ۶۴ یا ۳۲ بیتی است روی دکمه های بالا کلیک کنید تا نرم افزار را دانلود نمایید. این نرم افزار حجم زیادی ندارد و در حدود ۱۰ مگ می باشد

مرحله دوم: یک فایل آزمایشی را وارد برنامه کنید

برای اینکه بتوانید به سهولت و سریع تر بتوانید با تنظیمات مختلف برنامه آشنا شده و پروفایل های دلخواه خود را ایجاد کنید، بهتر است از یک فایل ویدیویی آزمایشی که کیفیت عالی و مدت زمان کوتاهی دارد، استفاده کنید. به طور کلی، هرگونه فشرده سازی ویدیو باعث افت کیفی آن خواهد شد، بنابراین در اختیار داشتن فایل اصلی باکیفیت باعث خواهد شد تا بتوانید جزئیات بیشتری را در نسخه فشرده شده حفظ کرده و پس از انجام کار نیز آن را با نمونه اصلی مقایسه کنید.

تنظیمات تصویر

پس از وارد کردن فایل آزمایشی خود در برنامه Handbrake، وارد تنظیمات انکودینگ شوید. در این قسمت پارامترهایی وجود دارد که بر روی اندازه قاب ویدیو و شکل هندسی تصویر خروجی تأثیرگذار خواهند بود. این پارامترها را به صورت زیر تنظیم کنید:

 • گزینه Auto Crop را فعال کنید.
 • گزینه Loose Crop را غیرفعال کنید.
 • گزینه Filters را بر روی ALL off قرار داده و همگی فیلترها را غیرفعال کنید.
 • پارامترهای مربوط به Storage Geometry را به صورت زیر تنظیم کنید:
  • Width & Height: Ignore for now
  • Optimal for source: Disabled
  • Anamorphic: Loose
  • Alignment: 2
 • Display Geometry: در این بخش لازم نیست چیزی را تغییر دهید و به صورت پیش فرض نیز امکان تغییر تنظیمات آن وجود ندارد.

تنظیمات ویدیو

حال وقت آن است که به سراغ تب Video بروید تا الگوریتم انکود و برخی از تنظیمات مهم را در رابطه با نحوه فشرده سازی تعیین کنید. در ابتدا کار را با بهترین تنظیمات شروع می کنیم (High-Quality) که باعث می شوند، کیفیت فایل خروجی در بالاترین حد ممکن باشد.

۱- گزینه ویدیو انکودر (Video Encoder) را به H.265 تغییر دهید.

۲- در بخش Tune باید نوع محتوای ویدیوی خود را برای برنامه مشخص کنید تا بهترین نتیجه ممکن را دریافت کنید. به عنوان مثال اگر ویدیوی شما قدیمی و دارای نویز یا برفک است، با انتخاب گزینه Grain این مسئله را برای برنامه مشخص خواهید کرد. از دیگر گزینه های بخش Tune می توان به فیلم، انیمیشن و تصاویر ثابت (مانند آلبوم ها یا اسلایدشوها) اشاره کرد. در کل، این گزینه برای هر ویدیو با توجه به محتوای آن انتخاب می شود.

۳- میزان فریم ریت را برابر با همان میزان نسخه اصلی (Same as source) انتخاب کنید و آن را بر روی حالت متغییر (variable) قرار دهید.

۴- کلید لغزنده Preset را با ماوس کشیده و بر روی حالت Normal یا Slower قرار دهید. در حالت Slower فشرده سازی زمان بیشتری طول خواهد کشید اما کیفیت ویدیوهای نهایی بهتر خواهد بود.

۵- اطمینان حاصل کنید که گزینه Constant Quality انتخاب شده باشد و نه Bitrate (گزینه Constant Quality به صورت پیش فرض انتخاب می شود). حال مقدار RF را با استفاده از کلید لغزنده بر روی عدد ۲۰ تنظیم کنید که باعث می شود تعادل خوبی بین کیفیت و حجم فایل خروجی برقرار شود.

تنظیمات مربوط به صدا

درست مانند تصویر، قسمت صوتی یک فایل ویدیویی هم می تواند به طرق مختلفی انکود و یا فشرده شود. برای اینکه به یک تعادل مناسب بین کیفیت صوتی و حجم فایل خروجی دست پیدا کنید، ابتدا به تب Audio و قسمت Audio Encoder رفته و سپس تنظیمات زیر را اعمال کنید:

 • نوع انکودر را بر روی (AAC (avcodec قرار دهید.
 • بیتریت (Bitrate) را برابر ۱۶۰ یا برای افزایش کیفیت صوتی بر روی ۱۹۲ تنظیم کنید که البته باعث می شود حجم فایل خروجی کمی بیش تر شود.
 • در قسمت Mixdown هم می توانید نوع خروجی صدا را تنظیم کنید. به عنوان مثال اگر سیستم صوتی ۵.۱ دارید، آن را بر روی ۵.۱ channels قرار دهید. اما در مجموع، برای سیستم های معمولی با اسپیکر دو تکه، گزینه Dolby Surround مناسب است.

ذخیره تنظیمات و ایجاد پروفایل های مختلف

تا اینجا تنظیمات مربوط به دو بخش مهم یعنی ویدیو و صدا را با هم مرور کردیم و همه چیز آماده است تا فایل خود فشرده کنید. با کلیک بر روی دکمه Start در قسمت بالای صفحه می توانید عملیات انکود کردن را شروع کنید.

 • اگر پس از بررسی فایل خروجی، متوجه شدید که کیفیت فایل بیش از حد قابل قبول است و می توان کمی دیگر از کیفیت آن را کاهش داد، می توانید مقدار RF را به جای ۲۰ بر روی ۲۱ تنظیم کرده و فایل خود را دوباره انکود کنید. این مقدار را هر بار به اندازه یک واحد افزایش داده و فرایند را تکرار کنید تا زمانی که به نتیجه دلخواه خود برسید.
 • اگر پس از بررسی فایل خروجی، متوجه شدید که کیفیت ویدیو پایین تر از حد انتظار است، می توانید مقدار RF را بر روی عدد ۱۹ تنظیم کرده و دوباره امتحان کنید. البته در اینجا باید به این نکته توجه داشته باشید که اگر مقدار RF کمتر از ۱۸ تعیین شود، میزان کیفیتی که به ویدیو افزوده می شود در برابر مدت زمانی که فریند فشرده سازی طول خواهد کشید به هیچ وجه قابل توجیه نیست. به عنوان مثال ممکن است عملیات انکود کردن بین ۱ تا ۲۰ ساعت طول بکشد (بسته به قدرت پردازنده)، در حالی که کیفیت فایل خروجی تنها ۵ تا ۱۵ درصد بهبود پیدا کند.

آموزش ویدیویی کاهش حجم ویدیو با handbrake

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.