کنترل LED از طریق وب

 در این جلسه قصد داریم با استفاده از برد NodeMCU و محیط وب سرور یک عدد LED رو خاموش و روشن کنیم. این کار به شکل ها و راه های مختلفی انجام میشه داخل این آموزش ما به شما راحت ترین و ساده ترین راه رو آموزش میدیم و کم کم به مراحل بعدی میپردازیم. در این مرحله نحوه کار به این شکل هستش که برد NodeMCU به وایفای وصل میشه و به عنوان سرور یک صفحه وب ایجاد میکنه که داخل این صفحه دو کلید خاموش و روشن ایجاد میکنه . Controlling LED from Webpage using ESP8266 Webserver 300x147 - کنترل LED از طریق وب داخل این مرحله وقتی هرکدوم از دکمه ها کلیک بشه به ادرسی ارجاع داده میشه در واقع ما دو تا ادرس داریم یکی برای خاموش کردن LED و یکی برای روشن کردن LED حالا برای اینکه ما هردفعه برای خاموش و روشن کردن لازم نباشه ادرس رو دستی تایپ کنیم و به صفحه دیگ بریم دو تا کلید گذاشته شده که هر کدوم کلیک بشه به صفحه خودش ارجاع داده میشه. کنترل LED از طریق وب سرور روش های مختلفی داره و ما داخل این آموزش از ساده ترین روش برای کنترل یک LED استفاده میکنیم برای یادگیری روش های دیگ میتونید به آموزش های بعدی مراجعه کنید.  

شماتیک و اتصالات:

  پایه مثبت یا بلند تر LED = پایه D1 برد NodeMCU پایه منفی یا کوتاه تر LED = پایه GND برد NodeMCU      

کد نویسی:

اول ازهمه کتابخونه esp8266 رو فرا خوانی میکنیم.

  بعدمتغیری مینویسیم برای مشخص کردن نام وایفای و رمز عبور .

  متغیری برای معرفی پایه LED مینویسیم .

  پورت سرور رو روی ۸۰ تنظیم میکنیم.

داخل void setup  سرعت آپلود رو روی ۱۱۵۲۰۰ تنظیم میکنیم.

حالت پایه LED رو مشخص میکنیم که ورودی هست یا خروجی که در اینجا خروجی هست.

بطور پیشفرض دستور خاموش بودن LED رو مینویسیم برای اینکه وقتی برد به برق وصل شد به طور پیش فرض LED خاموش باشه .

اون دوتا متغیری رو که اول کد برای معرفی نام وایفای و رمز عبور وایفای نوشته بودیم فرا میخونیم و بعد سرور رو استارت میکنیم یا فرا میخونیم.

داخل void loop کد اتصال کلاینت رو مینویسیم .

متغیری به اسم valueمعرفی میکنیم و مقدار اولیه اون رو LOW میگذاریم.

حالا شرطی مینویسیم که اگه صفحه روشن شدن LED مراجعه شد LED روشن بشه  ومقدار value مساوی HIGH بشه و اگه صفحه خاموش شدن LED مراجعه شد LED خاموش بشه و مقدار value مساوی LOW قرار بگیره.

داخل این قسمت هم کد های html مربوط به وب سرور رو مینویسیم.

‫۳ نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.